Przejdź do głównej zawartości

Transgraniczna aktywna lekcja biologii/Grenzüberschreitender lebendiger Biologieunterricht

Spotkania polskich i niemieckich uczniów w ramach dwuletniego projektu wspieranego przez Euroregion Nysa dobiegają końca. We wrześniu 2017 roku rozpoczęliśmy comiesięczne spotkania z zakresu biologii, ochrony środowiska i klimatu. W projekcie uczestniczyły 12 osobowe grupy uczniów ze szkoły Weinauschule w Zittau i Szkoły Podstawowej nr 1 w Bogatyni. Inicjatorem projektu był Ogród Zoologiczny w Zittau i właśnie tam odbywały się zajęcia. W każdym roku skład grup projektowych był stały, co sprzyjało bliższemu poznaniu się i ciekawszej nauce.

Uczniowie, pytani o wrażenia z udziału w projekcie, byli jednogłośni: bliski kontakt i przeżycia towarzyszące spotkaniom ze zwierzętami najbardziej zapadły im w pamięć. Taka ocena nie dziwi, ponieważ nie co dzień jest okazja, aby "dotknąć wielbłąda" lub z bardzo bliska przyjrzeć się pingwinom. Po roku wspólnych spotkań zmienił się skład grup, ale w obu przypadkach uwieńczeniem działań projektowych były wycieczki do nadleśnictwa i wizyta w Centrum Edukacyjnym w Ruszowie.

Podsumowując projekt można stwierdzić: wszyscy chcieliby powtórzyć spotkanie, ale czy uda się zorganizować kolejne dla uczniów z obu stron granicy, to na razie nie wiadomo. Ze strony Euroregionu mamy jednak zapewnienie o wsparciu dla kontynuacji projektu.


Dieses von der Euroregion Neisse geförderte Schülerbegegnungsprojekt neigt sich nun nach zwei Jahren leider schon dem Ende zu. Im September 2017 mit 12 Schülern der OS An der Weinau Zittau und 12 Schülern der GS Nr. 1 Bogatynia gestartet, ermöglichte dieses Projekt monatliche Zusammenkünfte zu Themen aus Biologie, Umwelt- und Klimaschutz. Für jeweils ein Schuljahr hatte derselbe Kreis aus Schülern Gelegenheit sich gegenseitig besser kennenzulernen und zudem Wissenswertes anschaulich erklärt zu bekommen. Denn das Projekt war vom Tierpark Zittau initiiert worden, der gleichzeitig auch Ort der Treffen war. Fragte man die Schüler, was ihnen am besten gefallen hat, waren es eindeutig immer die tierischen Erlebnisse, die die meisten Eindrücke hinterlassen haben. Das verwundert auch nicht, denn wann hat man schon mal Gelegenheit, einem Kamel „auf die Sohlen zu fühlen“ oder den Pinguinen ganz nah zu kommen. Der Kreis der Schüler wechselte nach einem Schuljahr und den Abschluss für die jeweiligen Schülergruppen bildete eine Fahrt ins Naturschutzreservat nach Ruszów mit Besuch des dortigen Bildungszentrums und Naturschutzgebietes.

Eins steht fest: wiederkommen wollen alle, nur ob es dann auch mit einem Wiedersehen mit den Schülern der anderen Seite klappt, das ist ungewiss. Seitens der Euroregion wird auf jeden Fall jegliche Unterstützung zur Fortführung des Projektes zugesichert!


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Minionki kontra Sieciuchy

W konkursie pt. " Minionki kontra Sieciuchy " organizowanym przez portal Sieciaki.pl Ola z klasy 5B zdobyła 1. nagrodę. Zadaniem uczestników było stworzenie komiksu o walce Minionków z Sieciuchami. Kim są Minionki to pewnie wiecie a złe Sieciuchy możecie spotkać na portalu sieciaki.pl. Każdy z Was może zostać Sieciakiem by uczyć się jak bezpiecznie korzystać z internetu a przy okazji uczestniczyć w tego rodzaju konkursach i wygrywać nagrody. A oto praca Oli.

1song2gether4more

Od 10 do 13 maja trwała wymiana szkolna podczas, której 20 uczniów naszej szkoły wraz z trójką nauczycieli odwiedzili szkołę partnerską Freie Schule w Kassel. Wizyta związana z projektem "1song2gether4joy" to drugie spotkanie uczniów i nauczycieli obu szkół. Poprzednie miało miejsce dwa tygodnie wcześniej w Bogatyni. Cztery dni spotkania wypełnione były wspólną pracą, zabawą, zacieśnianiem relacji, nawiązywaniem przyjaźni. Uczniowie polscy byli goszczeni przez rodziny uczniów niemieckich więc mieli dużo czasu na to by się dobrze poznać i zaprzyjaźnić. Jak bardzo się ze sobą zżyli można było zobaczyć podczas pożegnania na dworcu w Kassel, gdzie nie obyło się bez łez i pytań "Kiedy znowu się spotkamy?" Spotkanie miało ściśle określony cel - przygotowanie i przeprowadzenie wideokonferencji, podczas której 35 szkół uczestniczących w projekcie "Schoolovision" podsumuje swoje działania i odda głosy na swoje piosenki. Uczniowie polscy i niemieccy wspólni

Złoto i brąz w sztafetach przełajowych

Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bogatyni odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy w sztafetowych biegach przełajowych (rocznik 2007 i młodsi). Do rywalizacji zgłosiły się po trzy sztafety dziewcząt i chłopców ze szkoły: SP 3, SP Porajów oraz naszej „jedyneczki”. Drużyna składała się z 9 zawodników: 3 z klasy czwartej, 3 z klasy piątej i 3 z klasy szóstej, a każdy z nich miał do przebiegnięcia jedno okrążenie liczące sobie 820m. Nasze dziewczęta od pierwszej zmiany nie dały szans swoim rywalkom i okazały się bezkonkurencyjne zdobywając niezagrożenie złoty medal z przewagą półtorej minuty nad SP Porajów i prawie dwóch minut nad SP 3. Klasyfikacja końcowa dziewcząt: 1. SP 1 Bogatynia ( 31.12 ) 2. SP Porajów ( 32.41 ) 3. SP 3 Bogatynia ( 33.09 ) W rywalizacji chłopców walka toczyła się o drugie miejsce pomiędzy SP Porajów a naszą szkołą, ponieważ SP 3 była poza zasięgiem i tak jak nasze dziewczęta okazali się bezkonkurencyjni zdobywając złoto. Walka o srebro toczyła się do ost