Przejdź do głównej zawartości

Schoolovision live w Krzyżowej


Schoolovision to projekt realizowany w ramach programu eTwinning. Od 2009 roku ponad 40 szkół podstawowych z Europy, a często z innych części świata, nagrywa piosenki i tworzy do nich teledyski, prezentuje je na blogu projektowym www.schoolovision.eu. Nazwa oraz idea projektu bazuje na konkursie piosenki Eurowizji. Uczniowie i nauczyciele każdej ze szkół uczestniczących w projekcie wybierają i przydzielają punkty podobnie jak w dorosłym konkursie. Również głosowanie wygląda podobnie. W dzień przed finałem konkursu Eurowizji, szkoły uczestniczą w wideokonferencji, podczas której ogłaszają swój werdykt. W dziesięcioletniej historii projektu powstało ponad 350 nagrań i teledysków, przy ich realizacji zaangażowanych było z ponad 5000 uczniów i nauczycieli.
Projekt zdobył wiele krajowych i europejskich odznak Quality Label oraz kilka nagród ogólnoeuropejskich (Global Junior Challenge, eLearning Award w 2010 roku, Medea Award w 2013 roku. Dwukrotnie był nagradzany na europejskich konferencjach eTwinning, w 2010 roku w Sewilli oraz w Lizbonie w 2013 roku. Schoolovision zdobyło kilkanaście nagród w krajowych konkursach eTwinning w różnych krajach Unii Europejskiej.)
Jak informuje brytyjskie biuro programu eTwinning: Schoolovision jest najdłuższym, największym i najbardziej znanym projektem eTwinning wszechczasów.


Piosenki i teledyski pokazują kulturę, życie codzienne krajów reprezentowanych w projekcie. Na wielu filmach uczniowie mogą zobaczyć, w jakich warunkach uczą się i bawią ich koledzy za granicą. Piosenki poruszają wiele tematów nurtujących uczniów w Europie. Tworząc i oglądając teledyski uczniowie prezentują swoje talenty, rozwijają umiejętności posługiwania się nowymi technologiami, doskonalą kompetencje językowe i komunikacyjne.
The sky is the limit - hymn projektu Schoolovision w wykonaniu uczniów z Niemiec, Ukrainy, Turcji, Rosji, Słowacji, Kraju Basków i Polski podczas spotkania w Krzyżowej i Wrocławiu.

Bogatyńska Jedynka jest jedną z kilku szkół uczestniczących w projekcie od początku jego istnienia a od 2016 roku koordynuje projekt wspólnie ze szkołą Freie Schule Kassel z Niemiec. W tym roku uczniowie przygotowali i zaprezentowali piosenkę pt. “Nie nie nie” z repertuaru zespołu T.Love. Piosenka, o dość poważnym temacie, zdobyła 48 głosów i zajęła 13 miejsce na 32 szkoły/kraje. Schoolovision 2018 wygrała piosenka o mamie wykonana przez uczniów z Bedriye ve Kadir Uysal School, Uşak w Turcji.


Tegoroczna edycja Schoolovision była wyjątkowa nie tylko z racji 10-lecia. Dzięki dofinansowaniu przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży, Gminę Bogatynia, Rząd Hesji oraz wsparciu rodziców, Narodowych Biur Kontaktowych eTwinning z Polski i Niemiec uczniowie i nauczyciele z 7 szkół partnerskich mogli się spotkać w realu. W dniach 7 – 11 maja 2018 partnerzy z Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Kraju Basków (Hiszpania), Słowacji, Turcji, Rosji, Belgii i Polski spotkali się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.
Pięć dni w Krzyżowej wypełnione zabawą i współpracą pozwoliły na lepsze poznanie się, nawiązanie nowych przyjaźni. Były znakomitą lekcją na żywo pozwalającą na doskonalenie umiejętności językowych i społecznych.
Były 3 zasadnicze cele spotkania: wspólne świętowanie 10-lecia projektu, wspólne przygotowanie i poprowadzenie glosowania za pośrednictwem Internetu oraz przygotowanie nowej wersji projektowego „hymnu” pt. „Teh sky is the limit”. Dwa lata wcześniej uczniowie z Kassel i z Bogatyni nagrali pierwszą wersję podczas spotkania w Bogatyni, korzystając z gościnności Art Radia. Wideo było kręcone w Bogatyni oraz w Europa - mieście Zgorzelec-Goerlitz. Po dwóch latach hymn został nagrany ponownie w gronie ponad 100 uczniów z 7 szkół. Tym razem zdjęcia do teledysku powstawały w Krzyżowej oraz we Wrocławiu podczas Dnia Europy, gdzie uczestnicy projektu wystąpili na scenie Parku Staromiejskiego na zaproszenie wrocławskiego biura Parlamentu Europejskiego.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Minionki kontra Sieciuchy

W konkursie pt. " Minionki kontra Sieciuchy " organizowanym przez portal Sieciaki.pl Ola z klasy 5B zdobyła 1. nagrodę. Zadaniem uczestników było stworzenie komiksu o walce Minionków z Sieciuchami. Kim są Minionki to pewnie wiecie a złe Sieciuchy możecie spotkać na portalu sieciaki.pl. Każdy z Was może zostać Sieciakiem by uczyć się jak bezpiecznie korzystać z internetu a przy okazji uczestniczyć w tego rodzaju konkursach i wygrywać nagrody. A oto praca Oli.

1song2gether4more

Od 10 do 13 maja trwała wymiana szkolna podczas, której 20 uczniów naszej szkoły wraz z trójką nauczycieli odwiedzili szkołę partnerską Freie Schule w Kassel. Wizyta związana z projektem "1song2gether4joy" to drugie spotkanie uczniów i nauczycieli obu szkół. Poprzednie miało miejsce dwa tygodnie wcześniej w Bogatyni. Cztery dni spotkania wypełnione były wspólną pracą, zabawą, zacieśnianiem relacji, nawiązywaniem przyjaźni. Uczniowie polscy byli goszczeni przez rodziny uczniów niemieckich więc mieli dużo czasu na to by się dobrze poznać i zaprzyjaźnić. Jak bardzo się ze sobą zżyli można było zobaczyć podczas pożegnania na dworcu w Kassel, gdzie nie obyło się bez łez i pytań "Kiedy znowu się spotkamy?" Spotkanie miało ściśle określony cel - przygotowanie i przeprowadzenie wideokonferencji, podczas której 35 szkół uczestniczących w projekcie "Schoolovision" podsumuje swoje działania i odda głosy na swoje piosenki. Uczniowie polscy i niemieccy wspólni...

Międzyszkolny konkurs plastyczny "Boże Narodzenie - tradycje znane i zapomniane"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym międzyszkolnym konkursie plastycznym dla świetlic, zorganizowanym przez PSP im. PCK w Opolnie Zdroju, zatytułowanym  „Boże Narodzenie- tradycje znane i zapomniane”. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na  zachowanie tradycji i obyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, wyzwolenie wyobraźni dziecięcej poprzez ekspresję plastyczną oraz inspirowanie ich do aktywności twórczej. Jury oceniło prace w trzech kategoriach wiekowych: klasy I, klasy II i klasy III.